ثبت نام کارگاه

گاز سی ان جی چیست ؟

02 ارديبهشت 1400

497

گاز سی ان جی چیست ؟

گاز CNG چیست ؟ این سوالی است که شاید در ذهن افراد زیادی وجود داشته باشد و در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشند، در مقاله گذشته در مورد گاز مایع LPG و موارد مصرف آن صحبت کردیم حال در این مقاله می خواهیم در مورد گاز طبیعی متراکم (فشرده) یا همان گاز مایع CNG که مخفف Compressed Natural Gas می باشد به طور کامل توضیح دهیم .

گاز CNG چیست ؟
گاز CNG جایگزین مناسبی برای بنزین و حتی گازوئیل است. با توجه به این مسئله که گاز CNG آسیب کمتری نسبت به بنزین، گازوئیل و گاز مایع به محیط زیست وارد می کند کاربرد بیشتری دارد و همچنین در هنگام نشت ایمنی بیشتری دارد زیرا گاز از هوا سبکتر است و به سرعت پراکنده می شود .

گاز CNG با فشرده سازی گاز طبیعی به صورت خام ایجاد می شود به گونه ای که حجمی که اشغال می کند کمتر از یک درصد حجمی است که گاز طبیعی در شرایط عادی اشغال می کند. گاز طبیعی عمدتاََ از متان تشکیل شده است و از چاه های نفتی و فراوری زباله ها (بیوگاز) تولید می شود .

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید CNG همان گاز طبیعی است که ما روزانه در خانه، محل کار و یا کارخانجات خود با فشار پایین از آن استفاده می کنیم .

بدیهی است ذخیره سازی گاز در چنین فشاری به واسطه حجم زیاد مورد نیاز، به صرفه نیست. از طرفی به خاطر تراکم کم آن در صورت استفاده در خودرو، زمان های تجدید سوخت گیری فوق العاده کوتاه خواهد شد. بنابراین در صورتی که گاز طبیعی (NG) تا فشار حدود 3600 psi متراکم گردد ما CNG خواهیم داشت .

برچسب :
سبد خرید