ثبت نام کارگاه

اثرات گاز CNG بر موتور خودرو ؛ گازسوز کردن چه مزایایی دارد؟

08 ارديبهشت 1400

522

اثرات گاز CNG بر موتور خودرو ؛ گازسوز کردن چه مزایایی دارد؟

گاز CNG خودرو چیست؟

گاز  CNG خودرو همان گاز طبیعی است که فشرده شده است و در حرارت معمولی و فشار 200 تا 250 بار آن را نگهداری می‌کنند.

البته قابل ذکر است که گاز طبیعی به سه حالت زیر می‌تواند در خودروها استفاده شود:

– گاز فشرده CNG

– LPG مایع

– ANG جذب‌شده

خودروها از جهت سوخت به سه گروه تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هست:

– خودروهایی که فقط از یک سوخت استفاده می‌کنند.

– خودروهایی که می‌توانند از سوخت بنزین و گاز استفاده کنند.

– خودروهایی که از گاز طبیعی و گازوئیل به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب خودرو گازسوز

با توجه به شرایط کنونی و این که قیمت بنزین هم روزبه‌روز افزایش می‌یابد، برخی از مالکان خودروها به فکر استفاده از گاز CNG خودرو به جای بنزین و دوگانه‌سوز کردن ماشین‌های خود هستند.

از آنجا که گاز CNG خودرو ممکن است در نظر مردم با معایبی همراه باشد، در این مورد دچار شک و تردید می‌شوند.

با مقایسه معایب و مزایای خودرو گازسوز و استفاده از گاز CNG خودرو، می‌توانید واضح‌تر به موضوع نگاه کنید و در این باره، تصمیم بهتری بگیرید

مزایای خودرو گازسوز چه چیزهایی است؟

قطعا اولین نکته‌ای که در مورد مزایای خودرو گازسوز می‌توان در نظر گرفت، صرفه‌جویی در مصرف بنزین است. استفاده از گاز CNG خودرو باعث صرفه‌جویی در میزان قابل‌توجهی از مصرف بنزین می‌شود و از هدر رفتن آن جلوگیری می‌کند. این موضوع به اقتصاد کشور نیز کمک زیادی می‌کند.

از موارد دیگر مزایای خودرو گازسوز، این است که نسبت به خودروهای دیگر به مرتب آلودگی هوای کمتری ایجاد می‌کند و در نتیجه تا حد زیادی به پاکیزگی محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی هوا کمک می‌کند. این مورد به ویژه در شهرهای بزرگی مثل تهران، بسیار مهم است.

مقوله بعدی که می‌توان گفت؛ مهم‌ترین موضوع برای مصرف‌کنندگان است، موضوع صرفه‌جویی اقتصادی است. با توجه به نصف بودن هزینه گاز CNG خودرو نسبت به بنزین، در نظر مالکان خودرو انتخاب مناسبی محسوب می‌شود. با توجه به این که خودروهای شخصی در طول سال کیلومترها حرکت می‌کنند، استفاده از آن باعث می‌شود، خانواده‌ها مجبور نشوند بخش زیادی از پول دریافتی خود را صرف خرید بنزین کنند.

از دیگر نکته‌های کلیدی و کلی در این باره می‌توان به این اشاره کرد که تولید گاز نسبت به بنزین به‌صرفه‌تر و ساده‌تر است؛ بنابراین می‌توان از بنزین در قسمت‌های مهم‌تر صنعتی استفاده کرد.

برچسب :
سبد خرید