ثبت نام کارگاه

سی ان جی مفید یا مضر

04 ارديبهشت 1400

331

سی ان جی مفید یا مضر

هم اکنون نزدیک به 4 میلیون و 700 هزار خودروی گاز طبیعی سوز (CNG) در سراسر جهان تردد می کنند اما همواره چند سوال مهم و اساسی در مورد این سوخت  وجود دارد که  به آن پاسخ خواهیم داد . اولین و مهمترین سوالی که در مورد این سوخت وجود دارد این است که مصرف گاز سی ان جی به  خودرو آسیب می زند یا نه؟ 

با توجه به این سوال  به بررسی عملکرد این سوخت در خودرو می پردازیم. سوخت CNG نسبت به سایر سوخت‌های هیدروکربنی دارای پائین‌ترین نسبت کربن به هیدروژن (۱اتم کربن در مقابل ۴ اتم هیدروژن) است. لذا سوختن آن کربن کمتری بر جای گذاشته و در خودروهای گازسوز به علت کاهش قابل ملاحظه این رسوبات ( کربن)  در منطقه احتراق ، ورودی سوپاپ‌ها ، سرپیستون‌ها و شیارهای رینگ‌ها ، امکان گریپاژ کردن قطعات بمراتب کاهش یافته و همچنین به علت کاهش قابل ملاحظه رسوبات کربن و آلاینده های خروجی ، روغن موتور و فیلتر آن نسبت به سوخت بنزین تمیزتر باقی مانده و زمان تعویض آنها و در نتیجه هزینه عملیاتی موتور گازسوز نیز کاهش می یابد که تمامی موارد ذکر شده نشان دهنده افزایش عمر مفید خودرو در هنگام استفاده از سوخت CNG نسبت به سوخت بنزین و همچنین LPG می‌باشد .

سوال بعدی که ذهن مصرف گنندگان را مشغول کرده و گاهی برای آن ها ترس ایجاد می کند، این است که آیا استفاده از گاز طبیعی فشرده در خودرو ایمن است ؟

باید با اطمینان خاطر گفت که بله، CNG به خاطر سه ویژگی مهم از سوختهای بنزین، گازوئیل و LPG ایمن‌تر است.
اول آن که وزن مخصوص CNG برابر ۵۸۷/۰ است این بدان معنا است که این گاز از هوا نیز سبک‌تر است، بنابر این در صورتی که نشت کند در جو صعود کرده و محو می‌شود. دوم این که درجه حرارت خود اشتعالی CNG برابر ۷۰۰ درجه سانتیگراد است، در حالی که درجه حرارت خود اشتعالی بنزین ۴۵۵ درجه سانتیگراد است. سومین مورد، این که باک‌های ذخیره CNG از فولادهای آلیاژی خاص و با رعایت بالاترین سطوح ایمنی ساخته می‌شوند که بسیار مستحکم‌تر و ایمن‌تر از باک‌های بنزین خودروها هستند.

برچسب :
سبد خرید