ثبت نام کارگاه

ایران  و استفاده از گاز سی ان جی

03 ارديبهشت 1400

308

 

 

ایران یکی از کشورهایی است که مبنای اقتصاد آن بر پایه فراورده های نفتی است. حساس‌ترین  فراورده نفتی ایران و کالای اقتصادی ارزشمند در ایران بنزین است. البته این موضوع فقط مختص به ایران نیست ، بنزین در تمامی کشور‌های جهان کالایی بسیار حساس محسوب می‌شود؛ زیرا تاثیرات مربوط به قیمت بنزین تنها به هزینه حمل‌ونقل خانوار محدود نشده بلکه بر طیف گسترده‌ای از عوامل اقتصاد از جمله تولید کالا و خدمات تاثیر می‌گذارد.

البته بحث مصرف میزان بنزین در کشور شاید بسیار حساس‌تر از قیمت آن‌ است ؛  مصرف بی رویه بنزین نه‌تنها مصرف حجم یارانه دولت به بنزین را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه میزان وابستگی مردم به آن و درنتیجه بار کاهش رفاه مربوط به تغییرات قیمت بنزین را نیز مشخص می‌کند.

ارقام مربوط به مصرف بنزین در ایران، حکایت از مصرف بیشتر از میانگین جهانی دارد؛ در حدود 5سال اخیر مصرف سرانه بنزین سالیانه ایران حدود 310 لیتر بوده است که سه برابر مصرف سرانه 100 لیتری در جهان است. این مقدار مصرف مقداری حدود 1.27 درصد از درآمد سرانه افراد را شامل می‌شود که ایران را در رتبه 33 برای اختصاص درآمد به بنزین قرار می‌دهد.

این رشد عجیب مصرف بنزین  در سال های اخیر پیامدهای اقتصادی و زیست‌محیطی زیادی برای کشور به همراه داشته؛ ماه به ماه مصرف بنزین رشد پیدا کرده، سال به سال هوا آلوده‌تر شده و در پایان هر روز سلامت مردم در وضعیت خطرناک‌تری قرار گرفته‌ و هزینه زیادی به اقتصاد کشور تحمیل شده.

براین اساس باید به دنبال راهکارهای اساسی برای کاهش مصرف بنزین بود. یکی از بهترین راهکارها استفاده از سوخت های جایگزین و تولید خودروهای دوگانه سوز یا گاز سوز است. این خودروهای دوگانه سوز از گاز به‌صورت CNG استفاده می‌کند. این سوخت گازی فرآیند تولیدی ساده‌تر و به‌صرفه‌تری نسبت‌به بنزین دارد و در نتیجه از نظر اقتصادی برای کشور به‌صرفه‌تر است. سی‌ان‌جی هم در خودروهای بنزین‌ سوز که موتور آنها برای استفاده از سی‌ان‌جی اصلاح شده و هم در خودروهایی که با موتور اختصاصی سی‌ان‌جی سوز ساخته شده‌ اند، استفاده می‌ شود.

اگر تولید این خودروها بیشتر شود و همچنین دولت بتواند جایگاه ارائه سوخت سی‌ان‌جی بیشتری احداث کند و تسهیلاتی در این زمینه تخصیص دهد  تا مشکل جایگاه های عرضه سی‌ان‌جی نیز مرتفع شود.  تمایل مردم به استفاده از خودرو دوگانه سوز بیشتر می شود و این امر  سبب کاهش مصرف بنزین می شود.

اجرای این طرح موجب کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی، بالابردن امنیت در جاده‌ها حمایت از تولیدکنندگان داخلی خودرو‌، افزایش حجم و سهم شبکه ناوگان تجاری ،افزایش درآمد ناشی از صرفه جویی بنزین  افزایش سرعت جابجایی بعلاوه صرفه جویی درهزینه‌های تعمیر و نگهداری جاده‌ها و خودرو‌ها می‌شود  و با توجه به اینکه تولید گاز نسبت به بنزین به‌صرفه‌تر و ساده‌تر است؛ بنابراین می‌توان از بنزین در قسمت‌های مهم‌تر صنعتی استفاده کرد.

با جمع بندی همه موضوعات مطرح شده می  توان دریافت که سی‌ان‌جی جایگزینی مطمئن برای بنزین است و این امید وجود دارد که با همکاری مردم و دولت، بسیاری از مشکلات کشور در زمینه سوخت برطرف شود.

 

برچسب :
سبد خرید